Türkülerimiz
Fotoğraflar

ALTINTAŞ

Kütahya' nın güneydoğusunda, Afyon karayolu üzerinde İl Merkezine 48 km uzaklıktadır. Poruk çayı ve kollarının suladığı aynı adı taşı taşıyan verimli bir ovada kurulmuştur. Birkaç kez işgale uğrayan Altıntaş, 25 Ağustos 1922 'de kurtulmuş 1947 'de ilçe olmuştur. Başkomutan Meydan Muharebesinin idare edildiği Zafertepe bu ilçemizdedir. Zafertepe aynı zamanda , Büyük Atatürk'ün '' Ordular İlk Hedefimiz Akdeniz'dir. İleri'' komutunu verdiği yerdir.

ASLANAPA
Kütahya'nın güneyinde, aynı adı taşıyan ovada kurulmuş gelişim sürecinde küçük bir ilçedir. İl Merkezine uzaklığı 40' dir. Merkez ilçeye bağlı bir beldeyken 1967'de belediye teşkilatı kurulmuş, 1987 'de ilçe olmuştur.Ünlü sanat tarihçi Prof. Dr. Oktay Aslanapa buralıdır.
ÇAVDARHİSAR
Kütahya 'nın güneybatsında, Kocaçay'ın kollarında Bedir Deresi'nin iki yakasında kurulmuştu. İl Merkezine uzaklığı 57 km ' dir. 1967 yılına kadar Emet ilçesine bağlı köy iken kasaba olmuş, 1990 yılında ilçe olmuştur.
Tarihi ve turistik Yerleri :
- Zeus Tapınağı .............-Açık Hava Müzesi
-Tiyatro .......................-Köprüler
-Sütunlu cadde .............-Kybele Tağınağı
DOMANİÇ
Kütahya 'nın batısında Bursa sınırındadır. İl Merkezine 90 km uzaklıktaki Domaniç, Yice ve Kaylacık Dağlarının yer yer ormanlarla kaplı sırt ve yamaçlarına yaslanmış, yeşilin her tonuyla karşılaşılan şirin bir ilçemizdirErtuğrul gazi yılın 5 ayını geçirdiği Domaniç 'te bir yayla mevsiminde Devlet Ana diye anılan annesi Hayme Ana 'yı yitirmiş ve Çarşamba'da her yıl çadır kurduğu tepeye defnettirmiştir..Sarıkız su ayaklarındaki çiftliklerde alabalık üretilmektedir.
DUMLUPINAR
Kütahya 'nın güneyinde Murat dağı ile Ahırdağı arasında bir platoya kurulmuştur. İl Merkezine 90 km uzaklıkta , İzmir Karayolu üzerindedir. Ulusal Kurtuluş savaşımızın en büyük zaferiyle sonuçlanan Başkomutan Meydan Savaşı ( Dumlupınar Meydan Muharebeleri ) nin ev sahibi olan bu ilçemiz, sık sık düşman işgaline uğramış ve büyük yıkımlar geçirmiştir.
EMET
Kütahya'nın batısında, kendi adını taşıyan çayın doğusunda bir vadide kurulu bulunan Emet ' in Kütahya'ya uzaklığı 100 km'dir.Eğrigöz kalesi ve doğal mağaraların içerisindeki sarkıt ve dikitler turistlerin ilgi odağıdır.İlçemize bağlı Örencik, Tepecik ocaklarından Kütahya Beyaz ipek, Kütahya sedef, Kütahya Bal Kaymak, Kütahya Bal Peteği adları ile anılan mermerler de çıkartılmaktadır.İlçemizde Termal Turizmi ile ünlü Emet Yeşil Kaynarca Kaplıcaları mevcuttur. Emet Bor madeni bakımından ünlüdür.
GEDİZ
Kütahya 'nın güneybatısında, Gediz Çayı ve kollarının suladığı büyük bir ovada kurulmuştur. Muratdağı, Karanlıkdağ, şaphane ve Tava Dağlarıyla çevrili Gediz, İl Merkezine 90 km uzaklıktadır.Gediz simgesi Muratdağı ; yayla, kaplıca ve dinlenme yeri özellikleriyle önemlidir. Hacethane, Kocahamam, Kaymakamsuyu böbrek ve karaciğer hastalıklarına şifa arayanların durağıdır.Ilıca kaplıcası Gediz' e 23 km uzaklıkta 10 ayrı kaynaktan çıkmaktadır.
HİSARCIK
Kütahya'nın güneybatısında engebeli bir arazide kurulu bulunan ilçe, İl Merkezine 108 km uzaklıktadır. Yeraltı zenginliklerinden boraks, linyit, demir ve kaolen medenleri işletilmektedir.
PAZARLAR
Kütahya'nın güneybatısında yer alan Pazarlar, İl Merkezine 127 km uzaklıktadır. Çiçekten itibaren 40 günde olgunlaşan Kırkgün Kirazı ile ünlü ilçenin geçimi meyvecilik ve hayvancılığa dayalıdır.
SİMAV
Kütahya'nın batısında; Akdağ, Eğrigöz, Simav ve Şaphane Dağlarıyla çevrili adını taşıyan ovada kurulmuştur. İl Merkezine 145 km uzaklıktadır.Orman zengini ilçenin ahşap urgan üretimi, hasırcılık, tabakçılık, semercilik Simav'da yaşayan el sanatları arasındayken, dokumacılık ve mobilya üretimi son derece gelişkindir.
ŞAPHANE
Kütahya'nın güneybatısında adını taşıyan Şaphane Dağı'nın güney eteklerinde kurulmuştur. İl Merkezine 130 km uzaklıktadır.1463 'ten bu yana kesintili olarak işletilen şap ocaklarının ilçe ekonomisine katkısı büyüktür.
TAVŞANLI
Kütahya'nın kuzeybatısında Eğrigöz, Budagan ve Kaylacık Dağlarıyla çevrili çok sayıda derenin açtığı vadilerin tabanında kurulmuştur. İl Merkezine uzaklığı 44 km'dir. Kocasu çayı üzerinde sulama göleti ve Kayaboğazı Baraj Gölü kuruludur. İlçeye 6 km uzaklıktaki Göbel Kaplıcaları romatizmal hastalıklara şifa araryanların durağıdır.

KÜTAHYA İLİNDEN YETİŞENLER DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİ
Necatibey cad. 19 / 8 Sıhhıye -ANKARA
Tel - Fax : ( 0312 ) 230 13 30